Wakacje składkowe – wskazówki w zakresie oświadczeń dotyczących pomocy de minimis

Opublikowano: 2024-11-13

Wakacje składkowe to nowa preferencja dla przedsiębiorców polegająca na zwolnieniu z opłacania składek społecznych i funduszu pracy za wybrany miesiąc w roku kalendarzowym. Na łamach naszego bloga zamieściliśmy już liczne informacje w zakresie tematyki wakacji składkowych jak i wypełniania dedykowanego wniosku RWS. Idea i sposób wypełniania wniosku jest zadaniem dość łatwym, jednak w niektórych przypadkach problematyczne mogą okazać się zawarte we wniosku oświadczenia dot. pomocy de minimis. Należy podkreślić, iż oświadczenia zawarte we wniosku składane są pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

Pomoc de minimis – korzystanie z wyszukiwarki dostępnej w Internecie

Pomoc de minimis to w dużym uproszczeniu pomoc publiczna, której limit dla jednego przedsiębiorcy wynosi 300 000 euro na trzy lata. Taką formą pomocy są także omawiane przez nas wakacje składkowe.

Wypełniając wniosek dot. wakacji składkowych i składając oświadczenia w zakresie korzystania z pomocy de minimis należy więc zamieścić informacje o udzielonej już danemu przedsiębiorcy wsparciu w tym zakresie. ZUS musi zweryfikować, czy dany podmiot nie wykorzystał wspomnianego powyżej limitu.

Większość przedsiębiorców nie korzystało z pomocy de minimis, jednak w celu upewnienia się warto każdorazowo skorzystać z wyszukiwarki dostępnej na stronie UOKiK (https://sudop.uokik.gov.pl/search/aidBeneficiary). Zdarza się, że przedsiębiorca często nie jest świadomy, iż takową pomoc otrzymał np. w formie gwarancji bankowej.

Techniczna obsługa wyszukiwarki jest bardzo prosta – po wpisaniu numeru identyfikacji podatkowej (NIP) interesującego nas podmiotu, możliwe jest pobranie raportu w zakresie udzielonej danemu podmiotowi pomocy publicznej. Jeżeli podmiot nie korzystał z pomocy de minimis, wyszukiwarka wyświetli komunikat zwrotny „Brak pomocy spełniającej kryteria”.

Wyszukiwarka może nie uwzględnić niektórej pomocy de minimis np. w formie amortyzacji jednorazowej środków trwałych w ramach limitu 50 000 euro. Podatnik winien w tej sytuacji złożyć wniosek do organu podatkowego o wydanie stosownego zaświadczenia o kwocie takiej pomocy (kwota pomocy nie jest tożsama z odpisem amortyzacyjnym). Wraz w wydaniem zaświadczenia, organ podatkowy dokona wpisu o udzielonej pomocy w formie jednorazowej amortyzacji, która będzie możliwa do wyświetlenia w wyszukiwarce. Istnieje dedykowany wniosek o wydanie zaświadczenia w tym zakresie, który składa się do właściwego dla podatnika urzędu skarbowego. Do wniosku załącza się kopię faktury wraz z potwierdzeniem zapłaty, ewidencję środków trwałych, podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz oświadczenie o metodzie amortyzacji.

We wniosku należy uwzględnić pomoc de minimis z ostatnich trzech lat. Zasady liczenia trzyletniego okresu

Składając wniosek RWS należy zamieścić informacje o korzystaniu z pomocy de minimis w okresie ostatnich trzech lat. Wskazana powyżej wyszukiwarka pomocy de minimis może wprowadzić użytkownika w błąd, ponieważ zawiera dwie opcje filtrowania danych tj. „trzy lata kalendarzowe wstecz” oraz „pełne trzy lata wstecz”.

Podkreślić należy, że z dniem 1 stycznia 2024 roku zmieniły się zasady ustalania i liczenia trzyletniego okresu. Aktualnie należy brać pod uwagę pełne trzy lata wstecz, licząc od dnia składania wniosku. Przykładowo składając wniosek o wakacje składkowe dnia 10.11.2024r., należy wziąć pod uwagę pomoc de minimis udzieloną danemu przedsiębiorcy w okresie od 10.11.2021r. do 10.11.2024r.

Dwie podpowiedzi filtrowania trzyletniego okresu wynikają więc z ostatniej zmiany przepisów w tym zakresie.

Najnowsze regulacje w zakresie pomocy de minimis regulują rozporządzenia unijne: Rozporządzenie Komisji UE 2023/2831 oraz 2023/2832 z dnia 13 grudnia 2023r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis.

Podmiot, który korzystał z pomocy winien załączyć zaświadczenia lub złożyć oświadczenia o otrzymanej pomocy

Jeżeli poczynione ustalenia wykażą, że przedsiębiorca korzystał z pomocy de minimis, wówczas konieczne będzie dołączenie stosownych zaświadczeń lub złożenie oświadczeń w tym przedmiocie.

Odpowiednie instytucje wydają z reguły zaświadczenie o udzielonej pomocy de minimis. Wówczas dany podmiot posiada dokument, który winien korespondować z danymi wyświetlanymi przez wyszukiwarkę.

Wypełniając wniosek o wakacje składkowe nie ma jednak konieczności załączania zaświadczeń o udzielonej pomocy de minimis. Można alternatywie wybrać opcje złożenia oświadczenia i wpisać ręcznie wymagane dane.

Informacje o podmiotach powiązanych. Uwaga na przedsiębiorców – wspólników spółek

W jednym z kolejnym etapów wniosku RWS należy zadeklarować ewentualne powiązania wnioskującego o wakacje składkowe przedsiębiorcy z innymi podmiotami. Odpowiadając TAK lub NIE należy zadeklarować, czy dany przedsiębiorca posiada większość praw głosu akcjonariuszy lub wspólników drugiego przedsiębiorcy lub ma prawo wyznaczyć lub odwołać większość członków organu zarządzającego lub nadzorczego innego przedsiębiorcy lub ma prawo wywierać dominujący wpływ na innego przedsiębiorcę zgodnie z umową zawartą z tym przedsiębiorcą lub zgodnie z jego dokumentami założycielskimi lub przedsiębiorca, który jest akcjonariuszem lub wspólnikiem innego przedsiębiorcy lub jego członkiem, zgodnie z porozumieniem z innymi akcjonariuszami, wspólnikami lub członkami tego przedsiębiorcy, samodzielnie kontroluje większość praw głosu u tego przedsiębiorcy lub przedsiębiorca pozostaje w jakimkolwiek ze stosunków opisanych powyżej poprzez jednego innego przedsiębiorcę lub kilku innych przedsiębiorców.

Wypełniając powyższe oświadczenia warto przeanalizować sytuację wnioskodawcy. Przykładowo przedsiębiorca posiadający większość udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością powinien wskazać powiązany podmiot oraz zadeklarować otrzymaną przez ten podmiot pomoc de minimis.

Wnioskodawca oraz powiązane z nim podmioty na gruncie pomocy de minimis (w tym trzyletniego limitu) traktowane są zgodnie z rozporządzeniami UE jako jedno przedsiębiorstwo.

Kolejny wniosek RWS z obowiązkową informacją o zwolnieniu ze składek za poprzedni okres

Końcowo zwracamy uwagę, że przedsiębiorca, któremu ZUS przyzna wakacje składkowe za grudzień 2024 roku, wypełniając kolejny wniosek za dowolny miesiąc 2025 roku będzie zobligowany do wykazania otrzymanej w tym zakresie pomocy de minimis.

Informacja ta jest istotna dla podmiotów, które nigdy wcześniej nie korzystały z pomocy de minimis i na zasadzie automatyzmu mogą złożyć oświadczenie o nie korzystaniu z pomocy publicznej.

Autor: Łukasz Kluczyński

Powiązane artykuły:

Wskazówki w zakresie oświadczeń dotyczących pomocy de minimis
Wakacje składkowe – niektórzy nie skorzystają, inni mogą stracić

Najnowsze artykuły naszych ekspertów:

Krótkoterminowy najem – czy może być rozliczany w ramach najmu prywatnego?

2024-11-21

Najem mieszkań to bardzo popularna forma tzw. pasywnego inwestowania, która może przybierać różne formy i skalę działalności. Począwszy od najmu [...]

Umowa zlecenie na wynagrodzenie prowizyjne a minimalna stawka godzinowa

2024-11-17

Umowa zlecenie to popularna forma zatrudnienia kadr w polskich firmach. Od kilku lat na umowie zlecenie obowiązuje minimalna stawka godzinowa, [...]

Wakacje składkowe – wskazówki w zakresie oświadczeń dotyczących pomocy de minimis

2024-11-13

Wakacje składkowe to nowa preferencja dla przedsiębiorców polegająca na zwolnieniu z opłacania składek społecznych i funduszu pracy za wybrany miesiąc [...]

Ulgi podatkowe dla poszkodowanych w powodzi

2024-11-09

W stosunku do przedsiębiorców, którzy ponieśli szkody w wyniku powodzi, resort finansów przygotował pakiet ulg podatkowych mających pomóc w przywróceniu [...]

Instrukcja wypełnienia wniosku o wakacje składkowe

2024-11-05

Poniższa instrukcja przeznaczona jest dla przedsiębiorców, którzy spełniają warunki programu oraz chcą skorzystać z ulgi opłacania za siebie składek na [...]