Testuj biuro rachunkowe Taxe.pl przez pierwszy miesiąc za 1,00 zł + VAT
* Promocja dla nowych Klientów | Regulamin promocji

Kto powinien prowadzić ewidencję kilometrów dla celów 100% odliczenia VAT

Opublikowano: 2025-02-01

Użytkowanie pojazdu samochodowego w firmie to możliwość odliczania 50% podatku VAT albo 100% podatku VAT od wydatków eksploatacyjnych jego dotyczących.

Możliwość pełnego odliczania podatku VAT od nabycia oraz od poniesionych wydatków eksploatacyjnych pojazdu firmowego wiąże się m.in. z obowiązkiem prowadzenia ewidencji kilometrów VAT.

Którzy więc podatnicy będą zobowiązani do prowadzenia ewidencji kilometrów VAT?

Odliczenie 100% podatku VAT od wydatków na nabycie i eksploatację pojazdu firmowego

Przedsiębiorca będący czynnym podatnikiem VAT ma prawo do odliczenia 50% podatku VAT naliczonego z faktur za nabycie i eksploatację pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) do 3,5 ton.

Jeżeli jednak chce odliczyć 100% podatku VAT od nabycia i od eksploatacji pojazdu samochodowego o DMC do 3,5 ton wówczas musi spełnić kilka warunków. Jednym z nich jest obowiązek prowadzenia ewidencji kilometrów VAT ale o tym w dalszej części publikacji.

Należałoby w pierwszej kolejności ustalić o jakie pojazdy samochodowe chodzi?

Ograniczenia w odliczeniu 100% VAT naliczonego dotyczą tylko pojazdów samochodowych o DMC do 3,5 ton

Na mocy art. 2 pkt 34 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2024 r. poz. 361) pojazdy samochodowe dla celów VAT (dla których występują ustawowe ograniczenia odliczenia podatku VAT) to pojazdy samochodowe w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o DMC nieprzekraczającej 3,5 tony.

ISTOTNE:

Tylko pojazdy samochodowe o DMC do 3,5 ton podlegają ograniczeniom odliczenia do 50% podatku VAT z faktur za zakup takiego pojazdu oraz wydatki dotyczącego jego eksploatacji. Niemniej dla tych pojazdów przewidziano pewne wymogi umożliwiające pełne odliczenie VAT od nabycia i wydatków eksploatacyjnych dotyczących tych pojazdów.

Pojazdy samochodowe o DMC powyżej 3,5 ton nie podlegają żadnym ograniczeniom odliczeń podatku VAT od nabycia i wydatków eksploatacyjnych.

Co ciekawe jeżeli podatnik użytkuje w działalności gospodarczej pojazd samochodowy o DMC do 3,5 ton a w dowodzie rejestracyjnym widnieje wpis – samochodów ciężarowy to mimo to ten pojazd będzie podlegał ograniczeniom odliczeń VAT jak i warunkom dla pełnego odliczenia VAT od ich nabycia i ich eksploatacji.

ISTOTNE:

Prawo do odliczenia 100% podatku VAT od nabycia i eksploatacji pojazdów samochodowych o DMC do 3,5 będzie miał czynny podatnik VAT, który nabył i użytkuje taki pojazd tylko w działalności gospodarczej (bez użytkowania prywatnego) albo nabyty do działalności pojazd jest konstrukcyjnie przeznaczony do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą, jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie.

W przypadku pojazdu konstrukcyjnie przeznaczonego do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą (jeżeli te przeznaczenie wynika z dowodu rejestracyjnego) sprawa jest prosta. Czynny podatnik VAT ma prawo do pełnego odliczenia VAT od nabycia i eksploatacji tegoż pojazdu.

Natomiast w odniesieniu do pozostałych pojazdów o DMC do 3,5 muszą być spełnione określone warunki tzn.:

  1. sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika (określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania),
  2. prowadzona przez podatnika dla tych pojazdów ewidencja VAT przebiegu pojazdu,

– wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

Mowa tu o poniższych pojazdach o DMC do 3,5 ton.

Co oznacza powyższy wykaz pojazdów samochodowych?

Czynny podatnik VAT ma prawo do odliczenia 100% podatku VAT od nabycia i eksploatacji ww. pojazdów samochodowych o DMC do 3,5 ton jeżeli przeznaczenie (konstrukcja) tych pojazdów jest potwierdzone:

  1. przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację, oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu zawierającego odpowiednią adnotację o spełnieniu tych wymagań,
  2. dokumentów wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.

W odniesieniu do pozostałych (innych niż ww.) pojazdów o DMC do 3,5 ton muszą być spełnione ustawowe warunki.

Warunki pełnego odliczenia VAT naliczonego od nabycia i eksploatacji pojazdów samochodowych o DMC do 3,5 ton

Czynny podatnik VAT będzie miał prawo do odliczenia podatku VAT od nabycia i wydatków eksploatacyjnych pozostałych (poza pojazdami uznanymi za używane wyłącznie w działalności) pojazdów o DMC do 3,5 jeżeli:

  1. pojazd został zgłoszony do właściwego urzędu skarbowego ze względu na adres zamieszkania podatnika za pomocą formularza VAT-26,
  2. sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika (określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania) wyklucza użytek prywatny,
  3. została zaprowadzona przez podatnika dla tych pojazdów ewidencja VAT przebiegu pojazdu.

I tutaj kłania się obowiązek prowadzenia ewidencji kilometrów VAT. Zatem jest ona wymogiem stanowiącym jeden z dowodów, iż czynny podatnik VAT użytkuje pojazd samochodowy o DMC (poza ww.) wyłącznie w działalności gospodarczej.

Jest jeszcze jeden wyjątek od reguły.

Warto by w tym miejscu sporządzić reasumpcję sytuacji w których czynny podatnik VAT nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji kilometrów VAT.

W pozostałych przypadkach czynny podatnik VAT, który chce odliczać 100% podatku VAT naliczonego od nabycia i eksploatacji pojazdów samochodowych o DMC do 3,5 ton ma obowiązek prowadzenia ewidencji kilometrów VAT a jeszcze przed tym zgłoszenia takiego pojazdu do urzędu skarbowego za pomocą VAT-26 i zaprowadzenia zasad wykluczających użytek prywatny.

Końcowo warto podkreślić, iż wciąż występują wątpliwości co do tego czy podatnik zwolniony z VAT powinien prowadzić ewidencję kilometrów dla celów VAT. Nie chodzi tu o kwestię pełnego odliczenia VAT bo podatnik zwolniony z VAT nie ma do tego prawa ale o kwestię ujęcia 75% albo 100% wydatków eksploatacyjnych w koszty firmy. Do dnia dzisiejszego sprawy tego typu obarczone są niejasnością.

Najnowsze artykuły naszych ekspertów:

Kto powinien prowadzić ewidencję kilometrów dla celów 100% odliczenia VAT

2025-02-01

Użytkowanie pojazdu samochodowego w firmie to możliwość odliczania 50% podatku VAT albo 100% podatku VAT od wydatków eksploatacyjnych jego dotyczących. [...]

Zmiana formy opodatkowania na przykładach. Termin do 20 lutego

2025-01-28

Z początkiem każdego roku podatkowego warto rozważyć zmianę formy opodatkowania, aby zoptymalizować obciążenia publiczno-prawne. Dynamicznie zmieniająca się sytuacja gospodarcza w [...]

Vouchery dla kontrahentów a skutki podatkowe w księgach wręczającego

2025-01-24

Przedsiębiorcy próbują różnego rodzaju sposobów na przyciągnięcie nowych klientów ale i na utrzymanie dotychczasowych. Jednym z takich sposobów jest przekazanie [...]

Czy rekompensata podlega opodatkowaniu VAT

2025-01-20

W praktyce gospodarczej mają miejsce sytuacje w których przedsiębiorcy są względem siebie winni różnego rodzaju świadczeń. Nie ma w tym [...]

Świadczenie usług poza terytorium kraju a ewidencja VAT

2025-01-16

Bardzo często zdarza się, że polscy przedsiębiorcy świadczą usługi poza terytorium kraju. W takim przypadku istotną kwestią staje się poprawne [...]